• Сегодня: Четверг, Октябрь 26, 2017

Штовхати вниз чи тягнути вгору — що обере Управління освіти?

школа

В січні цього року розпорядженням мера було створено Робочу групу з проведення перевірки дотримання вимог чинного законодавства з питань організації харчування, благодійної діяльності та онлайн-черг в освітніх установах.

Перше, що зробила група — запросила інформацію щодо бюджетного фінансування всіх навчальних закладів за останні п`ять років. Коли ми отримали ці звіти, стало зрозуміло, що заклади фінансуються не за потребами, а за домовленістю. Комусь все, а комусь майже нічого. А хтось, за цією ж  домовленістю, не «просить» з бюджету, бо зручніше за батьківські кошти поліпшувати «умови навчання», за бюджетні потрібно відзвітувати ж до останньої копійки. Коротше, умови «договору» з Ганною Деркач (начальник управління освіти) у всіх різні.
З огляду на це нашою групою було запропоновано меру зобов`язати всі навчальні заклади оприлюднювати інформацію про бюджетне фінансування і фондові витрати на інформаційних стендах у вільному доступі, у зручному читабельному форматі

Відповіді ще не отримали. Це буде такий собі міні-тест для нового мера на питання відкритості і прозорості, що він нам обіцяв своєю передвиборчою програмою.

До нас почали звертатися незадоволені батьки, вчителі, вихователі, навіть керівники навчальних закладів. В процесі спілкування з ними було виявлено купу порушень. Наприклад, порушення у вигляді платних послуг під час навчального процесу. Театри, філармонії, планетарії, а в деяких садках навіть батутні комплекси і електромобілі. Ці послуги підносили батькам, як обов`язкові заходи від Управління освіти. Такий собі бізнес на дітях, про що ми і повідомили мера, причому, із формулюванням, що на нашу думку керівництво управління освіти має матеріальне заохочення з цього. Але мер цю заяву перенаправив на Управління освіти, а ті, в свою чергу, переклали відповідальність на керівників навчальних закладів, виклавши на своєму сайті інформацію про неприпустимість проведення цих заходів і «запевнили» нас у своїй відповіді, що не мають жодного відношення до фінансових справ.

Не зрозуміло, правда, навіщо Управління освіти «тягнуло» цей шмат роботи, пов`язаний з «окультурюванням» дітей на собі і чому не замовило цю послугу у Управління культури. Були б дітям справжні театри, а не якась самодіяльність сумнівної якості, і головне, безкоштовні і такими, що відповідали б віковим потребам і навчальному плану.
А в цей час комісія з проведення перевірки організації роботи комунального виробничого підприємства (надалі КОП) з організації харчування в навчальних закладах (в склад якої увійшли тільки депутати) виявила в роботі КОПу під управлінням Надії Шуліченко численні порушення в сфері законодавства «Про охорону праці», Інструкцій з організації харчування дітей, фінансові махінації, розкрадання. Про що нам і доповів Юрій Степанець- голова цієї комісії. Як же так, стільки порушень, а тендер на харчування знов отримав КОП, власне, як і багато років поспіль? А причина в тому, що КОП був єдиним, хто подав заявку на цей тендер. Просто дивні справи якісь. З огляду на це групою було ініційовано зустрічну перевірку Управління освіти — як багаторічного замовника послуг КОПу.

І поки ми займалися цією рутиною: приймали скарги, намагалися розібратися в тих фінансових звітах, планували роз`яснювальні семінари для батьків та працівників навчальних закладів, шукали можливості збільшення фінансування, щоб звільнити батьків від постійних внесків у фонди, на сайті Управління освіти з`явилася інформація щодо збору фондових грошей у навчальних закладах, де Управління освіти цитує норми Закону з цього приводу. Це, звісно, чудово, що Управління освіти почало хоча б цитувати закони, але було б набагато дієвіше, якщо б чиновники ще додали інструкцію, як це робити в реаліях недофінансування цих закладів. Тим більше, не треба вигадувати велосипед, в деяких містах вже вирішено цю проблему (Черкаси, Суми, Тернопіль). Спочатку знайшли гроші, а потім заборонили фонди, а не навпаки! В нас же почали з кінця.
До нас почали звертатися обурені батьки із звинуваченням в тому, що наша група заборонила збір коштів. Ми зараз офіційно заявляємо:
1. Робоча група заборонити не може. Група носить виключно рекомендаційний характер.
2. Рішення робочої групи — це результат голосування на засіданнях, де присутня секретар (до речі, юрист з управління освіти), що протоколює кожен крок. Немає в жодному протоколі навіть питання про заборону.
3. Ціль групи — не заборонити, а зробити прозорим бюджетне фінансування, виключити корупційну складову, домогтися збільшення фінансування з бюджету і тільки після цього піднімати питання доречності фондів шкіл/садків і вимагати це робити згідно законам України.
Зараз ми наголошуємо, що мова йде лише про фонди шкіл/садків. Фонди класу/груп ми не чіпаємо!
Ну і на завершення. Як нам стало відомо, Управління освіти написало скаргу на ім`я мера щодо діяльності нашої групи. Буцімто, ми виходимо за рамки своїх повноважень. Тобто, хвоста ми комусь своїми діями прищемили однозначно. Тепер нашу групу намагаються дискредитувати всіма можливими і неможливими способами.

Яна Новохатько

Яна Новохатько
Яна Новохатько

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.